CITAT (Motti @ 15-10-2012, 21:48)

Min gubbe som är företagare säger här att 5 år är presskiberingstiden på dyligt .Men jag tycker det är märkligt att de kommer efter 5 år och kräver betalning

Det kravet brukar komma inom 14 dagar ju ,så nog låter det väldigt oseriöst och skumt !Jag skulle nog kolla upp företaget hos Konsumentupplysningen i komunen .
Lustigt !vi har just alltså inte alla tre på en gång ! sedan bara välde det in kravbrev från Inkasso !min man blev fly förbannad och ringde upp både Ginza och inkassobolaget .Verkar som en del internetbolag har satt i system att slänga på en inkassokrav bara efter några dagar !I alla fall sista gången vi skickar efter cd från Ginza .De flesta har ju 14 dagar eller 30 dagar att betala en faktura på men inte Ginza där är det en vecka tydligen .Verkar vara satt i system att skicka ut cd mm med en veckas mellanrum så de kan skicka inkasso direkt efter en vecka .
Man ska skilja på, enskilda och allmänna skulder.
Enskilda = är kreditföretag och privata lånegivare...= tre år" om ingen påminnelse inkommit under den tidsperioden".
Allmänna mål = Statens indrivning= tio år...(2 gr 5 år Skatt)