Tyvärr så berättade man på TV för ett tag sedan att dagens barn har mer hål än vad deras föräldrar hade i samma ålder .
Går hos privat tandläkare och där tar hon själv bort tandsten . Kommer inte på rak arm ihåg exakt vad kostnaden är för min tandvård men jag tycker det är ganska billigt när man slår ut det på ett år.
Någon hundring i månaden blir det och det tycker jag är helt rimligt för undersökning , röntgen och borttagning av tandsten.
Det är ju inte bara tandläkarens / tandhygienistens timlön ( förutom skatter och avgifter ) vi pratar om utan om lokal , utrustning mm som ska täckas också av de pengar vi betalar.
Hur kommer det sig att vi gnäller över tandläkarkostnader , som då inkluderar lokal och utrustning , men inte över vad t ex en advokat kostar ? En advokat behöver väl ingen så speciell utrustning som en tandläkare ?
Att få sina tänder genomgångna varje år coh få råd om hur man ska sköta dem på bästa sätt är för mig väl värt vad jag betalar .
--------------------
Mälardalen zon 2 - 3
Att känna skuld är att vara human
|