CITAT (Motti @ 09-11-2012, 21:48)

De söker sig dit !Hade aldrig skickat mina barn dit kan jag säga .
Många diplomatbarn eller andra familjer som har kringflackande yrken låter sina barn gå på riksinternatskolorna, Tror du att psykopati är varligare i dessa familjer än andra, tror du att dessa barn är latare , mer obegåvade eller har större anlag för pennalism än andra.
Nä du, skälet att man väljer dessa skolor är med största sannolikhet att det innebär ett ordnat boende med vuxna i närheten, samt att man kanske bygger ett nätverk som man har nytta av hela livet.
Gita
CITAT (mamamaggan @ 09-11-2012, 21:56)

Var har du fått de uppgifterna ifrån ? Att alla skolor i dag skulle fungera som Lundsberg ?
Håller helt och fullt med Bengalow , stäng skolan , se till att de betalar tillbaka vartenda öre de fuskat till sig och att de , överklassen , måste inse att de inte längre kan göra såhär. De pratar om att de betalar vad det kostar och inte ligger staten till last men så visar det sig att de gör det mer än andra.
Vad som sker på sådana här skolor är att eleverna lär sig se ner på de som har det sämre ställt , lär sig att lura till sig förmåner/pengar , skaffar sig rika kompisar som de senare kan liera sig med för att få ut mesta möjliga förmåner/pengar ur minsta möjliga ansträngning .
Men vid första bästa tillfälle hugger de varandra i ryggen om de får tillfälle
Citerar John Lennon " you must learn how to smile as you kill ,if you want to be like the folks on the hill " för att kunna ta sig upp till toppen , deras topp , där man inte visar någon som helst medmänsklighet .
Tycker att hela ditt inlägg andas okunskap och missundsamhet. Vet du något om Lundsberg mer än vad som stått i tidningarna. Känner du några som gått/går där?
Gita
CITAT (gnon49 @ 09-11-2012, 23:38)

Fusk skall beivras men i övrigt så stänger man ju inte läroanstalter hur som helst, om dom i övrigt uppfyller kraven för att bedriva skolverksamhet. Sedan måste ju en dyr utbildning löna sig annars hade Lundsberg fått stänga för länge sedan. Pennalism o mobbning sker ju på varenda skola i Sverige som en följd av nedmonteringen under lång tid. På Lundsberg bor väl eleverna och får betala för mat o logi. Men att studera är ju inte gratis ens i Sverige. Studieskulder har nog dom flesta högutbildade. Förutom att eleverna kommer från välbärgade familjer så tror jag inte Lundsberg skiljer sig från andra internatskolor eller högskolor. Och uppfyller man inte kraven så är det bara att stänga butiken.
Håller fullständigt med dig! Äntligen ett inlägg i frågan med lite sans och balans!
Gita