Läste något intressant i vår morgontidning idag, varje vecka är det en trädgårdmästare som skriver en artikel om olika ämnen och den här gången handlade det om hästgödsel.
Enligt honom så innebär det att strömaterialen, torv, spån eller halm, får näringen att bli fastlåst i svåra näringsföreningar och att det kan ta flera år innan näringen blir tillgänglig för växterna genom mikroorganismernas nedbrytning. Han påstod att hästgödsel som man hämtar från t.ex stall alltså mest ska betraktas som jordförbättring och att man bör tiläggsgödsla med hönsgödsel e.dyl.
Det här var en nyhet för mig. Jag hämtar varje år en stor hög med hästgödsel uppblandad med halm och jag trodde faktiskt att det skulle räcka näringsmässigt. Jag får nog börja slänga på lite hönsgödsel också, åtminstone på mer näringskrävande växter.
Hur resonerar ni andra som har tillgång till hästgödsel, tillför ni extra näring? Och i så fall, på vilka växter?
|