CITAT (Alba @ 03-12-2012, 18:08)

Är det någon som använder VLC medispelare ?
De instruktioner som finns på nätet är från äldre versioner av VLC och de ser lite annurlunda ut nu.
Jag vill spela in ett videoklipp från nätet som jag sen ska spara på hårddisken.
Hur gör jag ?
Jag har på något sätt lyckats spela in från Youe Tube eller om jag bara spelar upp det i VLC streamat - det är det jag inte vet.
Sen var tar det vägen det jag ev. spelade in ?
Jag använder det mycket för att ladda ner AKB-videor.

Enkelt att använda, när du installerar programmet lägger det sig som en list längst upp. Vill du ladda ner något spelar du bara upp det i webläsaren, sen trycker du på Download och programmet startar och laddar ner videon. Den lägger sig bland Mina dokument som en vanlig fil. Filändelsen är vanligtvis .flv eller .mp4. Vill du spela upp den klickar du bara på den och möjligen även väljer VLC som uppspelare.
PS. när du installerar programmet så klicka bort nästan alla val i menyn så att inte programmet stökar till befintliga filer. Spara bara att det skall aktiveras eller vad det nu var.
Redigerat av Gossen Ruda: 03-12-2012, 19:19