CITAT (Bettson @ 09-12-2004, 14:40)
CITAT (evelina @ 09-12-2004, 11:49)
Folk är lustiga ibland,om man är smal så kan folk slänga ur sig t.ex. Gud vad du är mager men ingen säger till en kraftig person, Gud vad du är fet.

Jodå...... Det gör folk visst. Fast inte direkt. man blir omtalad i tredje person även om de vet ens namn och kommentarerna fälls så att man precis lagom skall höra.
Var med en överviktig person och gå på en badstrand eller ett badhus för du både se och höra.
Ja det stämmer nog att folk kommer med dumma kommentarer om överviktiga mer indirekt. Skillnaden är, tror jag, att de som vräker ur sig kommentarer till magra personer TROR att man ska ta det som en komplimang. Iallafall verkar det så ibland. Att säga till nån "men Gud så fet du är" det förstår de flesta att det är en fruktansvärd sak att säga. Det verkar inte som att folk förstår att det inte är så snällt att kalla någon för benrangel.