CITAT (KRT @ 29-01-2013, 10:07)

Största risken är att man själv smittas av redan resistenta bakterier! Och om man är försvagad, t.ex kroniskt sjuk, eller drabbas av en farlig bakterie, DÅ kan det bli riktiga problem. Men vi får inte glömma att de allra flesta infektioner tar kroppen hand om själv! Vi har ett fantastiskt fint immunförsvar som vanligen fungerar utmärkt.
Självklart ska man äta upp sin kur, om man har fått en utskriven (vissa kurer är på 3 dagar andra på 30), det är väldigt viktigt eftersom målet är att döda alla bakterier, inte bara 50% eller 75%. Och döda bakterier kan inte dela sig mer.
Visst kan resistens uppkomma hos en själv, även om man tar sin kur, men det är vanligen inget stort problem för normalfriska människor, för de allra flesta tar sin kur och blir bra. MEN om man t.ex. är infekterad av resistenta bakterier, men inte vet om det för man är inte sjuk (bärare) kan man smitta andra som verkligen blir sjuka. Och har man otur kan en person utan fullständigt immunförsvar smittas av flera olika resistenta bakterier samtidigt, och DÅ har vi ett tvådelat problem; 1) Vad ska man använda för ab för att rå på alla typerna av bakterier och 2) Vad händer om bakterierna börjar utbyta resistensgener med varandra och olika typer av bakterier därmed multiresistenta? Men detta inträffar främst på sjukhus och är inget man i normalfallet behöver oroa sig för - det är dessutom mycket vanligare utomlands, därav frågorna på akuten om man vårdats på sjukhus utomlands....
Ja självklart är risken att bli sjuk störst om man blir smittad av redan resistenta bakterier! Det jag är ute efter är hur resistensen uppstår.
I många länder kan man köpa antibiotika utan recept och kanske delar man på kurer också för att spara pengar. Hur blir det då när människor kommer till Sverige och inte kan svenska? Får dom ordentlig information om att dom måste äta upp hela kuren? Dessa frågor är ju extra viktiga om bakterier faktiskt kan bli resistenta om man inte äter upp hela kuren.
Frågan är också hur mycket kunskap dom har som jobbar i vården. När jag låg inlagt på sjukhus med öppna sår i ändan så gav dom mig kompresser som dom tagit i efter att dom tagit i dörrposter och annat. När jag undrade över det så svarade dom att: Man inte så känslig för infektioner i ändan och att: Vi har inga sådana patienter hos oss just nu.
Det är ju precis som du skriver inte alla som ens känner till att dom är smittade. Då kan det mycket väl finnas smittade patienter utan att dom känner till det.
Dessutom ställer jag mig tvivlande till att man inte skulle kunna bli smittad av resistenta bakterier i ändan.