Wilmer - Ta ett snack med den som har jakträtten hos er, jakt är effektivt för att skrämma bort dem periodvis. De kommer säkert tillbaka, men då kanske du har hunnit stängsla runt trädgården så de inte kommer in?
Du behöver säkert inte har speciella jordspett, eftersom staktet inte behöver vara så högt kanske det räcker med avbrutna stolpar etc. Du kan ju lägga in en annons på Blocket under köpes, om du inte bryr dig så mycket om exakt hur de ser ut eller att alla stolpar är identiska kan du säkert köpa på dig ett lager billigt!
Annars får du 5 st för 85 kr på Biltema - fast hur hållbara de är vet jag inte.
http://www.biltema.se/sv/Fritid/Hastsport/...lpe-5-st-14194/Eller 325 kr för 20 st hos Lantbutiken (som även har färdiga paket för att hägna in sin trädgård mot vildsvin);
http://www.lantbutiken.se/butik/stangselst...3609081454.html
Redigerat av KRT: 20-02-2013, 10:31