Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )

          > Hudvård, Enkla husmorsknep
          skånepåg
          Inlägg 11-11-2012, 06:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5 158
          Medlem sedan:
          18-02-2009
          Medlem nr: 21 199



          Växtriket har mycket nyttiga egenskaper, jag tvättar ansiktet med vanlig tvål om inte i duschen det öppnar porerna med ångan så det tar åt sig bättre annars ånga i en kastrull som den manliga förkylningen kuren (Som är bevisad är värre flirting.gif ) Men men, badda med citronsaft på huden direkt efter, de koncentrerade saft plast citronerna räcker gott och väl, skölj bara med varmt vatten efter 10 minuter upp till ett par timmar efter, bara huden tar upp vitaminerna och oljan.
          Citron behandlingen är bara bra att upprepas minst en gång om dagen, citronsyran dödar bakterier och är väldigt bra för huden.
          På kvällen om ni har ett par Aloe Vera plantor, knipsa av en liten bit av den och tryck ut saften och applicera och ha över natten och fortsätt med samma procedur 1-2ggr i veckan, har aldrig haft så mjuk och slät hud och helt dödar bakterierna wink.gif
          Skönhetsprodukter för upp till 1000:- kronor åstadkommer samma resultat, honung och mycket annat finns som är bra för både kroppen och hyn.

          Fyll på med era tips =)

          Redigerat av skånepåg: 11-11-2012, 06:03


          --------------------
          Pjater-Zon 1-2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ugglemormor
          Inlägg 17-03-2013, 11:20
          Länk hit: #2


          Gäster






          Rebecca,
          Tack för svaret. Använder olivoljeprodukter både till rengöring och i dusch pga. vattengymn. och sluppit kliandet efter baden, men det funkar inte i ansiktet och vill inte använda kortison mer än i nödfall och den hjälper inte heller.
          Har provat t. Tavekyl till klådan, det fick jag då jag inte tålde bassängvattet, men vill inte stoppa i mig detta när jag inte får samma lättnad som jag fick till klådan i kroppen.

          Ren olivolja lindrar det värsta en stund, något mer kan jag intev komma på och hudkliniken har gett upp.

          Även i hårbotten ger stressen mig förhårdnader vilka jag river sönder under natten och vaknar med blod i händerna. Har dock hittat en bra schampo för känslig hårbotten, istället en annan kortisonlörning som läkaren ger mig.

          Jag är fullt medveten om det som oroar mig just nu och hoppas att det hela blir bättre efteråt när den irritationen är över.
          A-creme brukar svida, men har också den att ta till......
          När exemet i ansiktet släpper får jag en slät och mjuk hud efteråt, så någon nytta får man av eländet.....
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):


           

          Enkel version Datum och tid: 31-12-2025, 14:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon