Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Där vitsippor trivs..., ...kan blåsippor också trivas där?
          strandskatan
          Inlägg 20-03-2013, 10:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 039
          Medlem sedan:
          01-02-2009
          Medlem nr: 20 928



          Vitsippor kom till min trädgård efter jag slängt ut en vissen vitsippsbukett i en häck. Trivs och förökar sig. Hur är det med blåsippor, som jag gärna skulle vilja ha (vet att de är fridlysta, plantor måste köpas) - trivs de i samma slags jord, eller är det så att där vitsipporna trivs gillar inte blåsippor läget?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 21-03-2013, 06:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag har både vitsippor och blåsippor på min tomt som ligger nära skogen. De har nog kommit hit på egen hand då tomten är gammal och gränsar till skog/natur. Vitsipporna växer där det är mer "bördig" jord, hos mig lera. Breder ut sig och bildar en grön matta med vita blom på våren. Sen vissnar bladen ner och inga spår finns efter dem, förutom om man börjar gräva, förstås. Det växer höga ekar på tomten nära vitsipporna.

          Blåsipporna växer där tomten är mer kuperad och lite kargare, i slänten som först på våren belyses av solen. Där växer även hassel och lite annat "sly" och plantorna växer tätt under buskarna. Vissa plantor är enorma så jag gissar att de är gamla. Jag har neonlila blåsippor också och jag har flyttat några plantor ned på tomten, där jag kan se dem bättre och de verkar ta sig. Ser lite tanigare ut, men det kan ju bero på åldern på plantan. Jag "gör inget" med vare sig vit- eller blåsipporna i övrigt, de är ju vana att klara sig själva.


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 14:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon