Hej, tack för ett fantastiskt forum! Har lurkat runt här som gäst länge, men nu har jag ett par frågor jag inte finner svar på och hoppas någon här kan hjälpa:
Var ute och gick i skogen och hittade enorma fält med vackra, ej ännu blommande liljekonvaljer. Jag grävde upp ca fem stycken och försökte få med så mycket rötter som möjligt. Jag fyllde även en 50 cl flaska med sanden de växte i.
Väl hemma blandade jag upp sanden med vanlig blomjord, och planterade växterna i en vid, ganska grund kruka, ca. 4 liter. (den mörkblå grytan på bilden)
Jag söker nu skötseltips! Jag vet att de gillar skugga, men hur är det egentligen med jorden? Ska jag plantera dem i enbart sand istället för min nödblandning? Ska de hållas fuktiga hela tiden, och hur mycket plats/jord kräver de egentligen tro? Jag fick intrycket av att rötterna går grunt men brett, stämmer det?
Växer de helst i ett eget kärl eller kan de vilja dela med någon annan växt?
Min balkong ligger i söderläge, men tänkte helt enkelt ställa krukan på golvet, så att den får skugga av balkongräcket i cement. Då hålls de ju lite svala också. Kan detta vara en bra plats?
ps. Jag vet att liljekonvaljen är fridlyst i stora delar av Sverige. Själv bor jag (och plockade dem) i Berlin där blomman ses mer som ogräs, så jag hoppas ingen tar illa upp att jag tog med mig ett par av denna fina växt hem. Skulle naturligtvis aldrig göra det om de var fridlysta.