CITAT (*Stintan* @ 28-05-2013, 18:26)

Det är väl ganska klart att det är ett problem när vi inte kan ta hand om dem på ett vettigt sätt. När det inte finns bostäder tillräckligt, inte arbeten tillräckligt och inte tillräckligt med kompetenta lärare i skolorna de går i. Det får ju konsekvenser såsom bl.a. det vi sett i Husby m.fl. områden senaste tiden och annan kriminalitet.
Tycker man inte att det är något problem eller inte vill diskutera ämnet så är det ju valfritt att blunda för verkligheten.
Det är argument jag köper.
Men, jag vidhåller att det är samhället som skapar dom problemen, genom att först ta hit dom och sedan strama åt hela den offentliga sektorn.
Att minska på stödinsatser för de som kommer, utan att ta hänsyn till vad dessa sett och upplevt innan dom landade i t.ex Rinkeby.
Genom att sälja ut hyresrätter i bättre bostadsområden så det blir bostadsrätter istället.
Att tillåta förortsproblematiken fortgå utan åtgärder, då tyvärr de som bäst behöver samhällets resurser, bor där. Oavsett nationalitet.
Så länge problemen inte letar sig ut till "dom finare" områdena, sätts skygglapparna på och allt skylls på flyktingarna.