Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur beställa från odla, Blir tokig snart:)
          jennybring
          Inlägg 30-05-2013, 07:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15
          Medlem sedan:
          19-03-2012
          Medlem nr: 75 665



          Kanske helt fel ställe för inlägget men hittade inget som passade.

          Saken är den att jag skulle vilja beställa lite plantor från odla men det går inget bra. Mitt problem är att när jag är färdig med en kategori och också vill beställa lite från en annan så vet jag inte hur man kommer tillbaka till shopens start utan måste backa. Då försvinner allt från kundkorgen. Har provat lite olika sätt men det vill sig inte alls.

          Hur gör man?!

          Mycket förvirrad Jenny
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Heléne Odla.nu
          Inlägg 30-05-2013, 12:04
          Länk hit: #2


          Gäster






          Vi tycker inte att vår fraktavgift är så hög, särskilt inte eftersom vi som högst tar 59 kronor per beställning och aldrig lägger på expeditionsavgifter eller andra liknande kostnader. Fröbeställningar kostar endast 15 kronor i frakt.

          Det man ska ha i åtanke när man beställer ur mer än ett erbjudande och vill ha dem samlevererade är att man då kan få vänta längre än normalt på sin leverans. Det beror på att vi ibland lägger ut erbjudanden någon eller några veckor innan vi har fått hem de aktuella växterna i lager, detta för att kunna leverera till många direkt när de sedan kommer hem. Man vill kanske kunna beställa hem till exempel lökar på våren ett bra tag innan det ens går att gräva ner dem i marken. En annan aspekt att tänka på är att alla växter inte mår så bra av att trängas ihop för mycket med varann, och då kan samleverans med växter ur olika erbjudanden vara olämpligt av det skälet.

          Men som sagt, om man som kund önskar samleverans brukar vi försöka lösa det på bästa sätt!

          Med vänlig hälsning
          Heléne, Odla.nu
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 03:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon