För att återgå till TS påstående...
Varför har vi en sådan tillit till journalister? Förr var det ett aktat yrke - en kunnig reporter kunde sprida ljus över ämnen, som man inte visste så mycket om. Då fanns ju inte de snabba media som vi har idag. Vad dom skrev i sin tidning uppfattade folk som någon slags sanning, eller åtminstone redovisning av ett visst läge.
Dagens s.k. "grävande" journalister är bara moderna skvallerkäringar. Rotar man tillräckligt länge, så får man fram skit var som helst, och det utnyttjas politiskt, eftersom dom är styrda - oerhört styrda. Jag plockar fram en historia från förr, när fotograferna på Sydsvenskan slog vad om vilken bild som skulle publiceras av Olof Palme, när redaktionen efterfrågade en sådan. Det var ALLTID den där han såg mest sned och ving ut, som trycktes.
Deras inlägg i segregationsfrågor eller invandring är lika vinklade som de åsikter som utbyts här på Odla. Man skriver gott om det man tycker om, och sablar ner på annat. Att överhuvudtaget åberopa en artikel bara för att "det står i tidningen", låter som om man sålt sin själ till Bonnier eller Schibstad. Dom har inte mer rätt för att dom är journalister - tvärtom!!! Värre lögnare finns inte - egentligen ett jäkla fyle!
Eftersom dom ibland skriver något vi håller med om, så kvackar vi med; "-Bra skrivet/tyckt!" och ibland skriver dom något vi inte håller med om; "-Jäkla besinningslöst!". De bästa tidningarna idag är Metro och City - i dom står det nästan ingenting, som är läsvärt!
Redigerat av Bengalow: 30-05-2013, 19:56
|