Medlem
Antal inlägg: 655
Medlem sedan: 17-02-2003
Medlem nr: 768
Hej,
Var nere hos Willab i helgen och fick se mycket intressanta valmöjligheter. Själv vill vi ha glas för utseendets skull och har fått veta att 4 mm glas i kombination med bubbelplast skall ge ett K-värde som är bättre en enbart 10 mm polykarbonatplast. Tyvärr har ju Willab 3 mm i sina Julianamodeller och min ena fråga är:
- Hur mycket skiljer sig K-värdet mellan 3 och 4 mm tjocklek?
Andra frågan är:
- Hur lång odlingssäsong kan vi räkna med om vi väljer 4 mm glas med bubbelplast på vår/höst utan tilläggsuppvärmning? (Förutsättning: murad grund som skall vara isolerad och med ca 30-40 cm höjd).
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
Ja jag har väldigt svårt för plasten även om jag vet att den är mer ekonomisk och så Allt beror lite på vad man odlar också,och hur stort växthuset är man kan alltid bubbla in en mindre del för de känsliga om man vill starta tidigare