Ser ut som liguster och i så fall kan det ju hända att den bryter fram nya gröna blad på de döda kvistarna. Men de flesta häckar funkar det inte att beskära så att man kommer innanför det gröna. Liguster har relativt lätt att bryta nytt på gammal ved, varför det trots allt finns hopp för denna häck.
Jag skulle med denna häck avvakta denna sommar för att se om det kommer grönt på de "döda" partierna. Om så inte sker är lösningen att radikalföryngra, dvs du skär ner HELA häcken ca 15 cm från marken och sedan släpper upp den endast 15 cm per år. Det kommer dröja innan du får häcken så hög som den var, men å andra sidan blir den tät och fin.
PS Kraftig beskärning görs lämpligtvis på vårvintern. Då stimuleras skottillväxten, medan putsning av årsskotten görs på sommaren.
Redigerat av Sommartorparn: 03-07-2013, 09:50
--------------------
Hellre planering än plantering
|