CITAT (Motti @ 15-07-2013, 23:42)

Har haft min svärson och deras tre barn här en vecka ,barna är 3 8 och 10 år de har tre katter och både dottern och hennes man jobbar heltid .Svärsonen tog upp det här med att de ville skaffa hund då tyckte jag att de inte ska ha hund eftersom de jobbar heltid barna går i skolan och minstingen är på dagis ,han blev naturligtvis sur på mig och undrade om jag inte tyckte de skulle ha hund då ?nej sa jag ni har tre katter tre barn och jobbar heltid så jag kan inte se att ni har tid för hund !
I dag fick jag veta att de hämtat en två år gammal Schäfer i Stockholm !och den ska tydligen vårt 10 år gammla barnbarn ta annsvar för när hon kommer hem från skolan ? hur fan tänker dom

Och vad händer när hon träffar en annan hund hur ska hon kunna reda ut en konfrontation med en annan hund ?Jag vet att Schäfrar har svårt för andra hundar och bara det att hunden de hämtat är 2 år .Hur fan tänker dom !Är så upprörd så det finns inte .Och vilken seriös hundägare lämnar över en två år gammal Schäfer till en tre barns familj med tre katter ? Saken är den att de redan har haft en Schäfertik som var två år en vit sådan som de inte klarade av som blev bortlämnad och senare avlivad .Jo jag vet vi ska inte lägga oss i men när ens barn gör så galna beslut så blir man upprörd .
Att schäfrar i allmänhet har svårt för andra hundar tror jag inte på och att en schäfer inte platsar bland barn och katter är ju inte heller sant.
Men hursomhelst är det ju inte lämpligt för en tioåring att helt ta ansvar för någon hund överhuvudtaget (finns kanske undantag).
Men det kan du nog inte göra något åt tyvärr, Motti.