CITAT (theseraphim @ 10-09-2013, 13:36)

De är ju nästan naivt dumma när deras export är till 70% inom eu så lägger de straffskatter på importvaror från eu på 300-450%...undrar vad som händer när tex Eu i sin tur lägger straffskatt(tull) på norsk lax. De vill gärna ha kakan och äta den.
Då kan de sälja sin olja till Kina istället och så får EU stå där, snopna och tomhänta. Norge har övertaget och gör som de vill.
CITAT (theseraphim @ 10-09-2013, 12:46)

Norge är ett lustigt land på många sätt, hur mycket pengar som helst men är till 100% beroende av utländsk arbetskraft i väldigt många områden då de saknar mycket i sin utbildning. Alla vill handla mat osv i Sverige för annars blir det för dyrt:) ja dessa norskar...det är ju trots allt den sista sovjetstaten;)
Vad är det som brister i utbildningen? De har ju i princip noll arbetslöshet bland utbildade så de är beroende av utländsk arbetskraft för att få allt gjort. Och det är nog tur för Sverige det, de 100.000 svenskar som nu jobbar i Norge skulle märkas rätt tydligt på vår arbetslöshet om alla kom tillbaka. Särskilt många unga svenskar får ju resa till Norge eftersom den väg Sverige valt har gjort att de är överflödiga hemma.