Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Den skånska myllan på Trädgårdsonsdag, är den sann eller fake?
          Anna-Karin Lundb...
          Inlägg 12-09-2013, 06:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 756
          Medlem sedan:
          05-03-2008
          Medlem nr: 14 406



          Jag bor i Stockholm väldigt nära en sjö och min trädgård består till mesta delen av lerjord. På vissa ställen så gott som styv lera, på andra lite mer utblandad med torrt "skogs-skrufs".
          Därför blir jag väldigt imponerad när jag ser på Trädgårdsonsdag på TV att de gräver så lekande lätt i kolsvart och fluffig mulljord.

          Nu undrar "en dum en" ifall det där är den berömda "Skånska myllan" eller är det bara fake? Har de gjort en "låtsasträdgård" med preparerade rabatter inför TV-inspelningen? Nån som bor där som vet?

          Sån jord skulle jag vilja ha i min trädgård! Här är ibland som cement, särskilt den här torra sommaren. I våras grävde jag en djupare rabatt och la lerjorden åt sidan, fyllde på med köpejord i rabatten. Lerkockorna torkade och de ligger ännu, efter en hel sommar, fortfarande som stenar vid sidan av rabatten. Jag försöker kliva på dem och slå sönder dem med spaden. Och så ser jag på TV hur de lätt puttar ned spaden i jorden och vänder upp svart fluff. Åh, vad jag blir avundsjuk!


          --------------------
          Anna-Karin Lundberg
          Min trädgård är mitt rike!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eva i Västerås
          Inlägg 12-09-2013, 07:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 341
          Medlem sedan:
          26-08-2003
          Medlem nr: 2 208



          Svärföräldrarna i Västergötland har lättgrävd sandjord där vattnet rinner rätt igenom, och jag kan mycket väl tänka mig att riktigt gamla gårdar i Skåne har den där härliga, djupa myllan.

          Pyrt för oss här i Mälardalen!
          Jag har planterat buskar i lera, där barnen format skålar och gubbar av det uppgrävda.
          Vid det hus där jag bodde från 1985 till 2005 hade jag till sist fått mullig, grävbar jord i rabatter och grönssaksland. Men "jag" hade fått gräva ner dräneringsrör och stenkista för att inte fruktträden skulle drunkna.
          Nu har jag lärt mig, och bygger uppåt istället, med pallkragar och andra träramar. I dessa kan jag få jord som man kan sticka ner armen till armbågen i utan problem. Men jag får fylla på varje år med kompost och annat mullmaterial.

          Dina lerkokor kommer nog att smulas sönder mer under vintern, så du kan hantera dom. Det är tjäle och frost som ska hjälpa till att spränga den täta leran. Tung lera ska plöjas/grävas på hösten för att sedan bli hanterlig enligt experterna. Och bearbetas vid precis rätt tid på våren sedan.
          I gengäld håller jorden fukt bättre under torrperioder, som i sommar.



          --------------------
          Hälsningar
          Eva
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-08-2025, 19:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon