Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rastning av hundar...
          silos
          Inlägg 22-09-2013, 09:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 297
          Medlem sedan:
          02-08-2005
          Medlem nr: 6 292



          Skall barn rasta hundar?

          I alla fall inte barn som är i nästan smma höjd som hunden är,tycker jag.
          Idag mötte jag en sådan liten flicka med en stor hund och hon hade mycket svårt att hålla emot då hunden vill till oss.

          Och dessutom skulle barn har svårt att hanter möte med lösa aggressiva hundar...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Motti
          Inlägg 04-10-2013, 22:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 802
          Medlem sedan:
          03-06-2008
          Medlem nr: 16 563



          Totalt fel !bara att kolla på Blocket . Köper du en blandrashund va har du då för syfte ?du kan ju i alla fall inte ha syftet att bevara en ras hälsa .Vi som satsar på renrasiga hundar har ett syfte med det att bevara rasen hälsosam och att bevara rastypen att bevara instinkten och extriören och konstruktionen för att hunden ska hålla extriört för var den är avlad för.Att skaffa hund för oss är på allvar ingen ingivelsens stund vi brinner för den rasen vi köpt och tänker ställa ut gå på jaktprov osv .Blandras uppfödare vet inte ens vad de håller på med rent genetiskt !de har absolut ingen koll på vilka raser de blandar eller vilka raser som är tänka för vissa ändamål .En Veterinär från ett större djurskukhus varnade för att köpa blandras mellan vackthund och vallhund tex för den hunde med den korsningen kan snäpp vilken dag som helst då de inte vet om de ska vackta eller valla .Då kommer vi in på rastning av hundar !blandraser vet inte hur de ska bete sig bland andra hundar då de har så mycket av olika hundar i sig ,vilken del av hunden ska de ta fram ? Att rasta en hund med andra hundar har med just vilken ras den är kamphund vakthund jakthund .
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 04-10-2013, 23:18
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          CITAT (Motti @ 04-10-2013, 23:49) *
          Totalt fel !bara att kolla på Blocket . Köper du en blandrashund va har du då för syfte ?du kan ju i alla fall inte ha syftet att bevara en ras hälsa .Vi som satsar på renrasiga hundar har ett syfte med det att bevara rasen hälsosam och att bevara rastypen att bevara instinkten och extriören och konstruktionen för att hunden ska hålla extriört för var den är avlad för.Att skaffa hund för oss är på allvar ingen ingivelsens stund vi brinner för den rasen vi köpt och tänker ställa ut gå på jaktprov osv .Blandras uppfödare vet inte ens vad de håller på med rent genetiskt !de har absolut ingen koll på vilka raser de blandar eller vilka raser som är tänka för vissa ändamål .En Veterinär från ett större djurskukhus varnade för att köpa blandras mellan vackthund och vallhund tex för den hunde med den korsningen kan snäpp vilken dag som helst då de inte vet om de ska vackta eller valla .Då kommer vi in på rastning av hundar !blandraser vet inte hur de ska bete sig bland andra hundar då de har så mycket av olika hundar i sig ,vilken del av hunden ska de ta fram ? Att rasta en hund med andra hundar har med just vilken ras den är kamphund vakthund jakthund .


          Helt rätt. Man har inte som syfte att bevara ras hälsa. Man kan inte bevara en ras hälsa när det handlar om hundar utan ras. Säger sig självt. Förresten, de flesta rashundar har många problem med sin hälsa...

          Däremot är mitt syfte att jag vill leva med hund. För mig är ras inte viktigt. Första gången jag köpte en blandrashund handlade det om en omplacering. Det var en hund som for illa och min bror övertalade mig att ta henne. Det var en dobermann. Visserligen såg hon renrasig ut, men då hon inte var registrerad så var hon blandras.
          Min andra blandrashund föddes hos mig. Han var en dobermann/greyhound. Nr jag tog hem min dobermann hade jag redan en omplacering. En fd tävlningsgreyhound på sex år. Diamond Collar hette han när han tävlade. Vet inte om man kan hitta några resultat ännu från honom. Han var född 1995 tror jag och tävlade fram till 1999, om jag minns rätt.
          De där rackarna lyckades med en tjuvparning.
          Vad jag vet var det en av dessa åtta valpr som for illa. Den blev omplacerad tre gånger, bland annat var han tillbaka till oss en sväng. Men sen fick han ett bra hem.
          Gibson, som min hemuppfödda blandras hette blev 9,5 år. Om man räknar bort vaccinationer mm. inklusive besiktning och cippning av valparna så var han till veterinär tre gånger. Första gången var han knappa året. Han hade fått något vasst rakt in i frambenet, Såret gick in rakt in i benet. Då låg han ett par dagar på Ultuna för observation. Andra gången svullnade hans baktass upp plötsligt. Det visade sig att han brytit en tå. Tredje gången var det en halsinfektion.
          Han började magra i våras. I augusti lät jag honom somna in. Utan ordentlig utredning. Man kan tycka vad man vill om det, men jag valde att inte lägga en massa pengar på en gammal hund som levt ett fantastiskt bra liv med mycket lösspringande i skog och mark och matte hemma i princip jämt.

          Angående min hunds lynne. Han hade vakten från dobermann. Annars var han som en greyhound. Han var explosiv men inte uthållig på ett sätt som dobermannen är. Han hade inget behov av att stimuleras som en dobermann kräver. Nu kommer vi till trådens ämne. Han gillade långa promenader eller snabba och korta löpturer i uppåt 70 km/h. Ja, de fick han fixa själv, så snabbt springer inte jag. För övrigt gillade han mest att slagga i soffan.
          Han hade några andra typiska greyhounddrag. Som att ställa sig och stirra rakt in i väggen i uppåt tio minuter i sträck.


          Oj, inte meningen att skriva en bok. Men jag saknar honom, så då blev det så.

          Min kvarvarande blandras är en stackare som farit mycket illa i livet som liten. Hon är en drever/Jrt. Hennes historia berättar jag en annan gång.

          Redigerat av Anma: 04-10-2013, 23:26
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          silos   Rastning av hundar...   22-09-2013, 09:33
          *Stintan*   Absolut inte!   22-09-2013, 10:20
          Eva i Skåne   Nej, det där är ett problem man ser då och då. Vi...   22-09-2013, 12:34
          pejori   Absolut inte. Barn ska inte ha ansvaret för en hun...   23-09-2013, 09:48
          Anki på Öland   Skulle aldrig släppa ut ungar ensamma med någon av...   23-09-2013, 15:00
          mormor mona   Finns även kortvuxna vuxna personer. Såg faktiskt ...   03-10-2013, 19:48
          silos   Finns även kortvuxna vuxna personer. Såg faktiskt ...   04-10-2013, 08:52
          Motti   Tyvär måste jag säga att det finns inte många i da...   04-10-2013, 20:01
          *Stintan*   Tyvär måste jag säga att det finns inte många i da...   04-10-2013, 20:27
          Motti   Då är vi inte alls överens ! som vanligt vet d...   04-10-2013, 20:42
          *Stintan*   Då är vi inte alls överens ! som vanligt vet d...   04-10-2013, 22:12
          Kryddan03   Det är inte i den länken det står om hundstallets ...   05-10-2013, 00:41
          Motti   Ps !Stintan lägg gärna in den länken här där d...   04-10-2013, 20:49
          Kryddan03   http://hundstallet.se/om-oss/   04-10-2013, 21:35
          Piccante   Totalt fel !bara att kolla på Blocket . Köper...   05-10-2013, 00:18
          Motti   Ber om ursäkt Silos ! det spårade ur lite tyv...   04-10-2013, 23:00
          hattstugan   Barn ska inte rasta hundar ensamma! Spelar ing...   04-10-2013, 23:32
          Motti   Håller med dig i din analys Piccante !och om d...   05-10-2013, 00:34
          Motti   frågan är då :hur många hundar fans på den tiden s...   05-10-2013, 00:47
          hattstugan   Återgå till ämnet! Annat upptages i ny tråd...   05-10-2013, 00:59
          Kryddan03   Då en av anledningarna till att man 1861 utfärdade...   05-10-2013, 01:04
          Motti   Förövrigt säger lagen att en hund ska rastas och h...   05-10-2013, 01:11
          Kryddan03   Edit: Ångrade mig.   05-10-2013, 01:17
          silos   Vad det gäller mig så skulle jag inte låta barn ra...   05-10-2013, 08:27
          mormor mona   Vad det gäller mig så skulle jag inte låta barn ra...   05-10-2013, 09:11
          silos   jaså du har så pass olydiga hundar? Hur menar du?   05-10-2013, 09:21
          mormor mona   Hur menar du? Du tycks ganska strikt vad gäller ve...   05-10-2013, 10:29
          *Stintan*   Du tycks ganska strikt vad gäller vem som får håll...   05-10-2013, 10:38
          pejori   Du tycks ganska strikt vad gäller vem som får håll...   05-10-2013, 10:39
          mormor mona   Om något barn Vi säger runt tio år, går ut med min...   05-10-2013, 14:39
          gunsta   Nej - jag tycker inte att barn ska rasta/ansvara f...   05-10-2013, 10:50
          Eva i Skåne   Trollvarning i tråden   05-10-2013, 11:44
          pejori   Trollvarning i tråden O ja... :tummenupp:   05-10-2013, 14:06
          mullkärringen   Självklart ska inte barn rasta hundar ensamma...   05-10-2013, 13:57
          Jubbe063   Är ni inte lite för kategoriska. Allt beror väl på...   05-10-2013, 14:47
          *Stintan*   Är ni inte lite för kategoriska. Allt beror väl på...   05-10-2013, 17:11
          pejori   Är ni inte lite för kategoriska. Allt beror väl på...   05-10-2013, 17:59
          Jubbe063   Snarare beror det på vem barnet är och vilken rela...   05-10-2013, 19:08
          pejori   Visst är det så. Men vad skiljer det du säger mot ...   05-10-2013, 20:04
          Motti   Även om den hunden du skickar ut barnet med är lyd...   05-10-2013, 20:27
          Huggorm   Jag har tagit bort ett antal trollinlägg samt svar...   06-10-2013, 09:39
          silos   När jag skriver om hundar och barn så menar jag at...   06-10-2013, 09:43
          Jubbe063   Och Jubbe063 jag kan tänka mig att världen var an...   06-10-2013, 14:02
          silos   Såg ut och var då som det är nu ungefär i min hemb...   07-10-2013, 08:55
          gunsta   Jag kan berätta min lilla historia. Någon gång på ...   06-10-2013, 10:01
          Motti   Vi hade bekanta som skickade ut sin 10-åring med d...   08-10-2013, 23:13
          silos   När jag möter hundar när jag är på promenad går ja...   13-10-2013, 09:01
          Motti   Det har det säkert Silos ! en hund glömmer ald...   21-10-2013, 23:41
          silos   Det har det säkert Silos ! en hund glömmer ald...   22-10-2013, 19:37
          Motti   Men som sagt enligt lag ska en hund rastas minst f...   31-10-2013, 00:22
          *Stintan*   Men som sagt enligt lag ska en hund rastas minst f...   31-10-2013, 14:41
          Motti   Var sjätte timma lär bli minst fyra gånger om dag...   31-10-2013, 22:25
          pejori   [b]Var sjätte timma lär bli minst fyra gånger om d...   31-10-2013, 22:31
          Jubbe063   Var sjätte timma lär bli minst fyra gånger om dag...   31-10-2013, 22:43
          Motti   Hur länge man kan lämna en hund ensam beror väl på...   31-10-2013, 22:50
          Jubbe063   Hur länge man kan lämna en hund ensam beror väl på...   31-10-2013, 22:57
          *Stintan*   Hur länge man kan lämna en hund ensam beror väl på...   31-10-2013, 23:18
          Motti   Tycker det är för jäkligt att vi ska behöva en lag...   31-10-2013, 23:02
          Jubbe063   Tycker det är för jäkligt att vi ska behöva en lag...   31-10-2013, 23:06
          pejori   Ska inte märka ord på något vis, men lämna hund en...   31-10-2013, 23:05
          Motti   Ja så sant Jubbe och det är för ynkligt att vi mä...   31-10-2013, 23:11
          *Stintan*   Ja så sant Jubbe och det är för ynkligt att vi mä...   31-10-2013, 23:27
          Motti   Det var inget nytt under himmlen !männsikan hi...   01-11-2013, 00:21


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 14:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon