Obehagligt! Verkligen. De där djuren är fantastiskt vackra och mäktiga, men man vill verkligen inte ha närkontakt med dem!
Vi hade problem med en älgko här för några år sedan, hon gick till angrepp mot allt som rörde sig, barn, bilar allt. Hon lyckades tom jaga in 2 poliser i ett garage när de kom för att "skrämma" bort henne! (min numera vuxne son är fortfarande mycket ogillande av älgar, efter att ha blivit jagad in i hallen på vårt hus, med älgen ca 1 meter efter...) Efter det tilläts det skyddsjakt på henne, eftersom hon gick fullständig bärsärkagång inne i ett bebyggt område, och inte visade någon som helt rädsla för människor, tvärtom.
Vi har vid andra "oönskade" älgbesök försökt med smällare, men det har faktiskt inte heller haft någon effekt. Enda gången som en älgko verkligen gav sig av var när maken blev ilsk och rustade rakt emot älgen, med en kvast och kratta i högsta hugg, vrålandes allt vad rösten höll för, då vände kossan och travade iväg. Men den metoden är ju inget att rekommendera, det kunde ju gått riktigt galet.
Dessvärre är det väl älgjakten som dels får fart på dem så att de rör sig mer, frukt i trädgårdar som lockar för att äta upp sig inför vintern.Bästa rådet är nog som Rudan sa, försök hålla borta så mycket frukt som möjligt. Blir det ohanterligt så ni inte ens kan komma in eller ut ur huset, ja då får ju polisen överväga att hjälpa er att koppla in skyddsjakt.
--------------------
Monaxe zon 2 på västkusten
|