Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Helsingfors, Trädgårdar att titta på
          Cecilia-08
          Inlägg 04-03-2003, 12:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          13-11-2002
          Medlem nr: 344



          Har någon varit på nån känd trädgård i Helsingfors eller runt i kring. Jag tänkte åka dit och skulle vilja besöka nån trädgård. Vore kul att se mer än Sveriges trädgårdar.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Hannele
          Inlägg 05-03-2003, 14:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 732
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 22



          Helsingfors stads rosenträdgård vid vinterträdgården
          Alla, både helsingforsbor och turister kan besöka vinterträdgården (växthuset), njuta av dess frid och av blomsterprakten, som växlar med årstiderna, samt lyssna till kanariefåglarnas kvitter. Vinterträdgården ligger mitt i staden vid Hammarskjöldsvägen 1.

          Helsingfors stads rosensamling i Mejlans Arboretumpark
          Stadens har i början av 90-talet anlagda samlingen, som innehåller ett 90-tal sorter, både av tradition i Finland odlade och andra gammaldags rosor. Den är ständigt öppen för publik. Adressen är Johannesbergsvägen 4. Parkeringsplats med infart från Mejlansvägen

          Helsingfors universitets rosensamling i Vik
          Lantbruksinstitutionerna i Vik (Telefonkatalogens kartblad 36, ruta 80/56 Den vackra samlingen, anlagd på en söderslänt, omfattar ca 2000 buskar. Där ingår en täckande samling av traditionella finska rosor, ett basurval av "gammaldags" rosor och nyare busk-rosor, kanadensiska sorter, och ett representativt urval av de senaste årens förädlingsprogram. Klematissorter av estniskt och svenskt ursprung samt andra perenner ger en fin färgeffekt. Samlingen är ständigt öppen för besök.

          Helsingfors universitets botaniska trädgård
          Botaniska trädgården grundades 1678 i Åbo och fungerar sedan 1833 i Kajsaniemi vid Unionsgatan 44. Den nya delen anlades 1986 i Gumtäckt vid Jyränkövägen 2. I Kajsaniemi är rosorna främst arter med hybrider, i Gumtäckt gammaldags rosor.

          Åbo universitets botaniska trädgård Runsala
          Trädgården innehåller en rik samling av i huvudsak gammaldags rosor, men också nyare buskrosor.

          Åbo stads Axpark


          --------------------
          Carpe Diem. Fånga dagen.

          Ta ingen skit, tjejer! Grynet
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 01:06
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon