Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fågelholk, hur locka fåglarna?
          Mia i trädgården
          Inlägg 09-03-2014, 13:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 341
          Medlem sedan:
          08-07-2011
          Medlem nr: 62 497



          Jag har satt upp några fågelholkar i trädgården. Några holkar brukar användas av fåglarna, men några brukar inte få besökare. Dessa har jag flyttat på för att se om en annan placering gillas bättre.

          Har ni några tips på hur man kan locka fåglar till dem, se hänger lite undanskymda så jag är osäker om fåglarna hittar dem rakt av.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mia i trädgården
          Inlägg 19-03-2014, 19:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 341
          Medlem sedan:
          08-07-2011
          Medlem nr: 62 497



          Kul att det finns en andra chans :-) Alla holkarna (3 st) har fåglar använt någon gång, så lite måste de gilla dem, men de används inte år efter år. Det kan dock bero på att vi varit tvugna att flytta dem. Katterna i området ranting.gif lyckas alltid få ner holkarna. De har suttit fast på jättehöga stolpar, men katterna klättrar upp i närliggande träd o kastar sig på holkarna så de välter, trots att de suttit ordenligt ( har jag tyckte men tydligen inte hårt nog) sedan drar katterna ut ungarna genom hålet.... Jag blir vansinnig o jagar bort katten o som tur är verkar ungarna klara sig.

          Nu sitter holkarna på husväggar, så katterna kommer inte åt. Hoppas det hjälper. Nackdelen är att fåglarna inte har grenar att landa på o kolla läget ifrån som Flemming beskriver.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-08-2025, 06:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon