Jag har alltid tyckt att det är roligt med växter, såväl i skogen som krukväxter, så för att försöka kombinera båda två så bestämde jag mig för att försöka odla några klassiska svenska träd i krukor. Kanske t.o.m. försöka göra bonsai av dem!
Just nu har jag följande levande trädsorter i krukor hemma, alla har nyligen grott eller håller på att gro förutom två ekar som grodde sent i höstas.
- Ek
- Bok
- Lönn
- Tall
- Hästkastanj
- Hassel
Utvecklingen följer jag regelbundnet med bilder allteftersom de gror och växer, och bilderna lägger jag upp på min blogg:
trees.tamlin.seEftersom jag som sagt är amatör så begår jag troligen flera misstag som lär få er mer erfarna att skruva på er, det får ni tyvärr stå ut med. Förslag, tips och konstruktiv kritik är varmt välkommet!
Här är ett par smakprov:

