Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vilka buskar/växter trivs under mindre ek?
          Ehan
          Inlägg 03-05-2014, 07:09
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 76
          Medlem sedan:
          01-05-2014
          Medlem nr: 79 897



          Har en fin mindre ek vid tomtgränsen - kanske inte mer än 8-10 meter hög och ganska gles. Skulle gärna vilja plantera ett buskage eller liknande under/framför eken och undrar därför om någon kan tipsa om vilka buskar och växter som skulle trivas tillsammans med eken och samtidigt skapa lite insynsskydd. Mycket tacksam för tips och bilder!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ehan
          Inlägg 04-05-2014, 07:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 76
          Medlem sedan:
          01-05-2014
          Medlem nr: 79 897



          Stort tack!! Fantastiskt fina lönnar! En sådan måste absolut in någonstans i planeringen!

          Jo, det (delvis) angenäma problemet är att det inte finns mycket alls i trädgården. Huset nybyggt och trädgården mest en tråkig 'fotbollsplan', sånär som på ett par träd. Tanken är en ganska stram häck runt tomten som bryts av med buskage, varav ett hamnar under/framför eken. Det kan gärna blir lite 'rufsigt', blommigt och oregelbundet eftersom häcken kommer att vara så 'stel'.

          Häggmispel känns som att man kanske skall undvika i detta soliga läge då. Kanske kombination av syren, olvon och något lägre med lite mer 'bulligt'/klotaktigt växtsätt framför? Vilken sorts olvon skulle man satsa på tror ni? Kanske snöbollsbuske är finare än 'vanlig' skogsolvon? Tips på bra (=vit, doftande) syrensort? Är det någon som provat en 'svartbladig' fläder?

          Problemet med buskaget under eken är också att en del av marken där har väldigt tunt jordlager eftersom berg kommer i dagen bredvid. Funkar det att bara fylla upp där det är tunt och i så fall hur djup jord måste man i så fall ha? Räcker 50 cm djup (där det finns berg under)?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-08-2025, 09:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon