CITAT (*Stintan* @ 17-06-2014, 19:22)

Har också läst ! Äldrevården består väl för tusan inte bara av blöjor. "Drevet" handlade inte heller enbart om blöjor. Det som sagts är väl att den privata vården inte är ett smack bättre än den offentligt drivna. Vad har ni för erfarenhet av den privata äldrevården ni som lovprisar den så? Min mamma bodde på två olika privata boenden innan hon dog och jag skulle inte vilja att min värsta fiende fick sluta sina dagar på det sättet hon fick. Hon hade ingen talan för hon var dement men jag har sett med egna ögon hur bedrövligt det var. Även hemtjänsten hon hade innan var bedrövlig. Man slängde in medicin genom brevinkastet utan att se till att hon tog sin medicin. Man ställde in matlådor i kylskåpet som fick stå och mögla för ingen såg till att hon åt. Jag kan fortsätta med fler exempel men jag tycker detta räcker. Hade detta hänt i kommunal regi hade jag varit lika förbannad. Men det skulle ju vara så bra med privata aktörer... jo pyttsan.
Fortfarande, artikeln handlade inte om, tog inte ställning för eller emot, privat äldrevård!
Jag kan faktiskt inte förstå vad din mamma har att göra med en bok och en artikel som handlar om hur man med hjälp av en fullständigt felaktig uppgifter bygger upp ett mediadrev.
Om vi nu skall diskutera privat eller offentlig äldrevård så har jag samma erfarenheter som du fast tvärtom. En nära anhörig till mig tillbringade sina sista år på ett kommunalt boende i en stockholmsförort, ett ställe så nära helvetet man kan komma. Min mamma däremot tillbringade sina sista år på ett litet boende i landsorten som drevs av Attendo Care och bättre än så tror jag inte man kan ha det på gamla dar.
Till skillnad från dig så är jag ganska övertygad om att det finns både bra och dåliga privata liksom det finns både bra och dåliga offentligt finansierade äldreboende.
Den viktigaste faktorn för att det skall bli bra skulle jag tro är personalens inställning.
Gita