Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Akvarium utan pump, tips?
          Mia i trädgården
          Inlägg 15-09-2014, 08:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 341
          Medlem sedan:
          08-07-2011
          Medlem nr: 62 497



          Var har ni för erfarenheter av akvarium utan pump? Jag har ett 65 l akvarium med gott om växter, lagom med fisk och allt är i bra balans. Jag har försök stoppa guppy yngel från att fastna i pumpen genom att ha nylonstrumpa utanpå. Ändå så lyckas de komma in i pumpen. JAg hittade 2 döda igår, ca 1 cm långa. Det var ett litet litet hål i strumpan, men på ett ställe där vatten inte tas in. Ändå kommer de in. Jag fattar inte... Jag bytte strumpa nu o hoppas det blir bättre, men jag funderar på att skippa pumpen. Jag har hört andra som kör med gott om växter istället.

          Har ni erfarenheter o tips kring detta?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 20-09-2014, 10:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Bottenfilter gillar inte jag, kan bara ha grus som botten och en del fiskar kan fastna i filtret. Varför är det jobbigt och krångligt att lägga i jord i ett akvarium och sen över med grus/sand och plantera som vanligt i gruset/sanden. Värre än så är det inte.

          Man har ju jord för att få ett system som fungerar om man kör utan filter så både växter och fisk trivs. Kolla runt på Evas sida där är bevis för att det funkar.

          Redigerat av Alexander-VG-zon3: 20-09-2014, 10:58
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 17:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon