CITAT (Huggorm @ 18-01-2015, 22:33)

[...] Men hur som helst har behovet av arbetskraft inom industrin sjunkit dramatiskt, vilket frigjort arbetskraft till samhällsfunktionerna. Men ett problem kvarstår, arbeten inom det offentliga måste finansieras genom skatteinkomster från andra sektorer och framför allt genom exportinkomster. Oavsett vilket så har vi flera hundra tusen arbetslösa människor just nu som kan rekryteras, jag tror det räcker ganska långt. [...]
Nu låter du mer än lovligt naiv. Exportnäringen är den näring som effektiviseras hårdast, så där kommer vi inte att behöva så många människor.
Men åter till alla dessa arbetslösa. Är ju inte direkt så att 1+1=2 i det här fallet. Matchningen på arbetsmarknaden är sådan att det alltid finns fler med fel kompetens än med rätt sett ut ur arbetsgivarens behov.
Sen har vi den fina nationalekonomiska teorin om jämviktsarbetslöshet, dvs att det krävs en viss mängd arbetslösa för att hålla nere inflationen. Och i dagsläget är det tyvärr så att jämviktsarbetslösheten ligger på över 4 %. Ändrar inte Riksbanken sina mål så kommer arbetslösheten även fortsättningsvis att vara stor.
Så att rabbla att invandrarna tar alla jobb och bostäder så våra ungdommar inte får något är bara barnsligt.
Kollar man till vilka jobb och utbildningar som svenska ungdomar föredrar så är det popstjärna, fotbollsproffs, fotomodeller, media, PR, HR och IT. Dvs områden där vi inte egentligen behöver så värst många fler som jobbar.
Bristerna finns i servicesektorn med allt från busschaförer, städare, renhållning, vård och omsorg. Men ungdomar söker sin inte till dessa jobb, vilket våra invandrare gärna gör. Summa kardemumma så fyller invandrarna ett hål i vår arbetsmarknad.
Avslutningsvis kan du begrava dina tankar på industri och klassisk export. Sverige blir mer och mer kunskapsbaserad och vår export kommer mer och mer att bestå av expertis.