Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Många buskar.
          anncharlotte
          Inlägg 28-03-2015, 22:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 411
          Medlem sedan:
          29-05-2004
          Medlem nr: 3 745



          Vi har nyligen köpt ett litet hus med en liten trädgård, en trädgård som är rätt full av diverse buskar som jag inte identifierat än. Men det finns 3 Roderondendron som jag ju lätt känner igen.
          Dom står på baksidan av huset, rätt skuggigt och är i ganska bedrövligt skick.

          Platsen dom står på är inte helt planerad än, som sagt det är den skuggigaste delen av trädgården men kanske det kan bli platsen för en friggebod eller liknande med tiden.
          Jag har alltså ingen lust att lägga ner alltför mycket arbete på dom här buskarna än, men undrar ändå vad jag skulle kunna göra för att dom ska piggna till lite.
          Räcker lite ny jord och näring eller borde jag klippa ner dom helt ?

          Sen har vi ju då en hel del andra buskar, som jag inte har en susning om vad det är ännu. Har väl fått igenom min önskan att vi ska låta dom vara tills vi vet vad det är, men häcken inser jag ju att vi måste klippa så fort som möjligt, den spretar åt alla håll vilket antagligen varesej granne eller passerande på trottoaren uppskattar.

          Så kan vi klippa redan nu eller är det för tidigt ? Skulle gissa att den stått där sedan huset byggdes på 50 talet, har nog blivit tveksamt skött dom senaste åren, skulle den må bra av att bli hårt beskuren eller ska vi nöja oss med att ta av den på den höjd vi vill ha den ?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eva i Västerås
          Inlägg 29-03-2015, 16:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 341
          Medlem sedan:
          26-08-2003
          Medlem nr: 2 208



          Håller med.
          Vänta tills i sommar, så ni ser vad ni har för växter. Det är så tråkigt att ha förstört något för att man inte har koll.
          Den där häcken, om den uppenbarligen har varit formklippt och blivit försummad kan man klippa in den till ungefär där den klipptes sist. annars är det bättre att vänta.

          Rhododendron går också bäst att klippa efter blomningen, blomrester och översta bladen. Klippa hårt ska man kanske inte göra om dom inte mår så bra. Då brukar det räcka med att ta det mest slitna och döda kvistar.
          Dom tål rätt djup skugga, men gillar inte stående blöta.
          Rotsystemen är rätt små i förhållande till busken, vilket betyder att dom lätt torkar ut under vårvinterdagarna om dom står soligt. Och att dom är ganska lätta att flytta.
          Dom behöver inte så mycket gödsel och vill ha fluffigt kring fötterna. Jag har tagit förna under stora granar (barrblandling och lågt pH, sånt som roddar gillar) och tlagt rätt tjockt kring rötterna. Lite gödning kan man blanda in i detta, men inte något kalkrikt. Lite kogödsel kan vara ok om det är väl förmultnat.

          Klippning generellt - vårblommande klipps efter blomning, sensommarblommande klipps tidigt på våren.
          Och sånt som inte blommar får man kolla med någon som vet.


          --------------------
          Hälsningar
          Eva
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 11:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon