CITAT (sparvuggla @ 01-09-2015, 09:50)

Ja, Reinfeldt skriver ju i sin nya bok att dom som sympatiserar med SD är missnöjda och besvikna på sitt eget liv.
Jag tror det stämmer perfekt. För SD har ju ingen politik, det är bara för missbelåtna att få ut sina aggressioner. Dom SD-anhängare jag känner gnäller på allt och alla, och då ger dom sig på dom mest svaga typ invandrare homosexuella osv.
Så egentligen är det bara synd om SD-anhängarna.
Så Reinfledt och du påstår att ni känner över en million SD anhängare WOW WOW WOW!!!!!!
Det låter mer att du talar om dig själv!!!
[quote name='malarmaster' date='01-09-2015, 09:22' post='1717363']
detta är politisk debatt på odla... Man hugger på trådstartaren för hon länkar till någon som gillar sd.
Inget ifrågasättande av SD:s politik förutom från jubbe (bra inlägg) utan det blir den vanliga bataljen mellan stintan,gita och någon till.
Sd växer med rekordfart enligt mätningar. de har inte heller några lösningar att komma med och vid sidan av sin invandringspolitik har de inget alls att presentera. så varför sympatiserar många med SD ?
Svaret är att övriga partier inte presenterat någon politik värd namnet för att lösa de problem som invandringen för med sig.
Bostadsbrist,arbetslöshet,problem i skolvärlden (man hinner inte ordna lokaler o personal i den takt som behövs) samt på kommunernas konton blir det minus som slår mot den kommunala verksamheten.
regeringen är handlingsförlamad,de har suttit i ett år och utfört ingenting.Några lösningar har inte heller presenterats.
Alliansen har ju också ställt sig åt sidan iom DÖ och har inga gemensamma förslag.
tror fan att många i det läget ser sig om efter någon som kan tänkas lösa problemet.
Enklaste är givetvis att stänga gränser och låta folk dö,det blir bekvämast för Svensson framför bingolottorutan.
lösningen är tyvärr mycket svårare än så.
1. Eu måste ta till militära medel och krossa IS,enl. uppgift består IS av 20-25000 man ,lätt beväpnade (man saknar flyg o tunga fordon) En styrka på 50000 man borde lätt kunna slå ner IS och skicka dem till bergen igen.
2. Varje EU land måste förbjuda rekryter till IS att återvända,de är terrorister och skall behandlas som sådana.
3. Flyktingfrågan måste lösas inom EU. enskilda länder tar nu smällen istället för att solidariskt ta bördan.
4. ur svenskt perspektiv måste debatten upp på bordet. Redovisa problemen istället för att gömma dem,det handlar inte bara om bostad o uppehälle. det finns religiösa problem,integrationen funkar inte,vi skapar ghetton med politikernas goda minne och resultaten blir samma som sedan länge funnits i europa,kriminalitet och utanförskap.
sedan har vi ju andra inrikesproblem som är politiska , jobbtillväxt,hur bygga mer,skolproblematiken och inte bara grundskola,utbildningspolitiken släpar efter och är många gånger felriktad.
nuvarande regering hukar i samtliga frågor och hoppas tydligen att problem löser sig själva. Ulf
[/
Mycket bra skrivet!!!