Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Årets ros 2015, Ghislaine de Féligonde
          Kajsa
          Inlägg 28-09-2015, 10:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Såg att Ghislaine de Féligonde är årets ros, ser i mina album att jag haft samma ros i åtta år, här får ni lite bilder tagna genom åren, så här i mellan sverige klarar den sig bra, zon 4 ros.






          Rosen blir för det mesta 1.5 m men kan bli 2 m här om vintrarna är milda. Har frusit ner hårt kalla vintrar men hämtar sig ganska fort, blommar till sena hösten, såg nu att den är full av knopp som kanske hinner blomma, doftar gott. Växer mycket skyddat på min baksida. Tittade just om den har mycket svartfläck efter blöta sommaren och det var lite fläckar och jag tror den är frisk mot många andra rosor.
          Att den får flera färger är mycket vackert.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          oliv
          Inlägg 21-10-2015, 08:38
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 738
          Medlem sedan:
          11-10-2004
          Medlem nr: 4 607



          Min GdF har jag grävt bort därför att jag inte kände någon doft trots överdådig blomning. Ett år tyckte jag till och med att den var illaluktande. Därför grävde jag bort den, platsen är precis vid utgången på baksidan, där vill jag ha väldoft. smile.gif

          Som jag har förstått är det skillnad på våra näsor, men doft är också beroende på jorden rosen växer i och temperaturen och tiden på dygnet. Till och med kan det vara skillnad på klonen, framför allt på gamla rosor.


          --------------------
          ~ zon 1 ~
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 09:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon