CITAT (Aqvakul @ 24-07-2016, 14:08)

Alla vet förhoppningsvis att man inte kan lita på Wiki fullt ut. Ev. felaktigheter ligger kvar olika länge beroende på hur många som besöker sidan. Att seriösa företag i Sverige medvetet och systematiskt lägger ut falsk/vinklad information på Wiki, var något nytt för mig och ganska skrämmande.
Nåja, falsk information är kanske att ta i, men naturligtvis kan man säga att det är vinklat till hur företag, föreningar, ngo:s m.fl. vill synas utåt.
Förvånad över att du är förvånad över att wiki används som marknadsföringsinstrument främst förstås för idéburna organisationer men även för vissa företag.
Man kanske inte ens nämner företagsnamnet om man vill marknadsför en produkt.
Som exempel kan vi ta ett företag som tillverkar vattenrenare, deras marknadsavdelning kanske då lägger ut texter på många ställen i wiki där det handlar om vattenföroreningar. (s.k dold marknadsföring, oftast ganska effektiv och som sagt gratis)
Gita
Redigerat av Gita: 24-07-2016, 13:33