Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Paprika - Kris!, Hur rädda?
          jonkandonkan
          Inlägg 16-09-2016, 09:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          16-09-2016
          Medlem nr: 84 538



          Hej!

          Jag har ett litet paprikaträd i en kruka här hemma. Jag fick den för ca två månader sedan, då var den frisk och hade ett antal frukter. Sedan har det gått utför.

          Initialt tror jag hade jag vattnade lite för lite, så jag ökade på lite. Den hade lite spinn i början också men inte nu, har duschat den ibland lite lätt. Men har hela tiden haft problem med "ledsna" blad, torkade blad, ihoprullade blad. Frukterna föll av eftersoms och inga nya har växt ut, några var på G men inte nu. Den har ffa. stått på en hylla i närheten av ett fönster, ganska ljust men sällan direkt i solen. Brukar däremot ställe den i solen då och då.

          Men hursom, den har aldrig varit så glad... Vet inte vad jag gör för fel. Har tänkt plantera i en större kruka. Just nu har den varit fuktig typ, 2 veckor sedan senaste vattningen - som om att den slutat ta upp vatten? :/(

          Någon med tips? Bifogar bild!



          Fick förminska den..
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  IMG_26723.jpg ( 889.88k ) Antal nedladdningar: 60
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Fröken Odört
          Inlägg 16-09-2016, 17:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 158
          Medlem sedan:
          13-04-2016
          Medlem nr: 83 434



          Jag har aldrig förstått varför folk envisas med att odla paprika som ettåringar, de ger ju mer frukt åren därefter och är enkla att vinterförvara.

          TS, jag kan inte svara på varför din mår dåligt rakt av, men jag kan berätta om hur jag sköter mina paprikaplantor.

          Jag odlar dom i stora 20 liters hinkar, plantjorden byter jag varje år och då får dom även hönsgödsel. Under vintern står dom i ett rum som jag håller runt 10 grader, paprika kan stå svalare än så, men jag vinterförvarar även mer tropiska växter i samma rum, därav temperaturen. Under runt 16 timmar per dag, så slår jag på belysningen, det är lågenergilampor med 4000K. Vattna gör jag ytterst sällan, så här års är de inte törstiga. Att de tappar frukt och blad är helt normalt när man flyttar dom och de kommer sätta nya blad nästa år.
          Sedan på våren flyttar de ut i växthuset och min äldsta planta har gett mig cirka 30 frukter i år hittills, det sitter ett 20 tal kvar på plantan, kommer plocka av dem vid inflytten, de går ju att äta som gröna också.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 06:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon