Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rosor jag haft i många år, i zon 3 - 4
          Kajsa
          Inlägg 07-01-2017, 15:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Tänker visa en del av dom rosor jag haft många år, började köpa mina första rosor 2000
          Jag visar rosor ur alla grupper, rosor som inte dött tuffa vintrar. Här har vi ofta en period med sträng kyla varje vinter som nu. I början köpte jag många rabattrosor som skulle klara zon 4 men många av dom frös bort med åren och ersattes med pioner. Bor inte nära Mälaren utan utanför Västerås omgiven av blåsiga fält.

          Och många av rosorna jag har idag klarar zon 5 och det är min erfarenhet att man bör ha frysmarginal. Jag snurrar in en del klena klätterrosor med vinterväv dom är alltid utsatta med sina långa skott. I vinter är det Wrams Gunnarstorp som är invirad, men detta är bara enstaka jag gör det med.

          Så vi börjar med två Austinrosor

          Mary Rose, har tre ex, blir som små buskar 1.20 eller högre blommar tre ggr /sommar, mest frisk. Fryser aldrig ner, lite doft.


          Crown Princess Margareta, har två ex som hängt med mycket länge. Blir 1.5 - 2 m doftar frukt.

          Just Austinrosor får man testa härdighet själv det står ofta zon 3 på alla nya, men vi som inte bor i zon 1 får prova själva och då bör det gå många år innan man vet.
          Skriv gärna era erfarenhet av rosorna jag visar.

          Hoppas kunna inspirera till bra rosköp 2017 !



          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 11-01-2017, 14:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          I gruppen Moderna Buskrosor finns många vackra rosor, också en hel del klent som frusit, trots att det stått zon 4 på rosen, zon angivelserna stämmer inte alltid så bra, det kan gå 3 - 5 år så kan dom vara borta, tex Lucia, Westerland mm som jag köpte om flera ggr. men frös alltid bort.


          Linnaeus, köpte fyra ex när den kom 2007 och dom har jag kvar. Blir en liten buske 1.20 , svag doft.
          Mycket vackra färger, blommar hela sommaren.


          Diamond Border, blir en buske 1.20-1.5 m har flera ex som varit med 14 år, fryser ner obetydligt, lite doft, tycker den känns mer som en zon 5 ros än 4.
          Blommar hela sommaren.


          Bonica, älsklingsros i dom milda färgerna, blir också buskig ca 1.20 hög. Fryser inte ner, doftar inte mycket.
          Har den också som klängros men då blir det knepigare, rankorna fryser ner kalla år.




          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 18:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon