Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Slänt-fråga
          Phol
          Inlägg 14-05-2017, 17:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          23-04-2008
          Medlem nr: 15 529



          Hej!
          I vår trädgård har vi en slänt, ca 3 m bred och ca 6 m lång. Den är igenväxt och full av ogräs. Vi håller på med en del markarbeten i trädgården och har en grävmaskinist till hjälp just nu. Min önskan är att passa på att göra slänten snygg och samtidigt lättskött, kanske plantera Louise Bugnet-rosor upptill och Liten Stefanandra nertill som marktäckare.

          Tacksam för förslag och gärna tips hur man ska gå tillväga för att terrassera med byggtimmer i mitten av slänten och på så sätt få en plan yta för rosplanteringen. Har köpt kokosmatta på rulle (2 m bred) för att täcka marken med.

          /Ulla
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  IMG_1976.JPG ( 151.31k ) Antal nedladdningar: 19
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 14-05-2017, 19:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 147
          Medlem sedan:
          02-10-2015
          Medlem nr: 82 744



          Kokosmattan kommer inte att hindra ett enda ogräs, allt växer igenom en kokosmatta - tyvärr. Inga mattor i planteringar, det blir problem förr eller senare och man får inte det resultat man önskar. Att gräva en liten grop och fylla den med en påse rosjord räcker inte för att få välmående växter.

          Har ni tillgång till grävare så kan ni göra ett ordentligt grundarbete nu, gräv bort dålig jord inklusive alla ogräsrötter. Sätt byggtimmer som kant så högt som krävs för att få en hyfsad plantering och fyll den tänkta planteringen med bra jord. Det är enda sättet att få en rabatt med välmående växter och rimlig, årlig arbetsinsats.

          Att försöka hitta genvägar för att slippa grundarbetet brukar inte bli bra, ogräset vinner.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 06:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon