Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ful slänt bredvid befintlig altan
          kpar79
          Inlägg 21-06-2017, 11:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          21-06-2017
          Medlem nr: 85 867



          Hej alla,
          Vi har i dagsläget ett hus som är svagt sutterräng. Vid huset står en altan på ca 4x2,5 m. Altanen står i princip på en kulle bredvid huset. Från kullen får vi sedan en slänt, ca 1,5 meter bred och lika hög. Längst ner ligger klassiska slipers. Slänten består i dag av ogräs. (Efter slipers kommer en smal sträng av gräsmatta, ca 1,5 m bred, sedan kommer en rejäl slänt till. Vill behålla gräsmattesträngen för att kunna passera altanen.)

          Först var vi inne på att ta bort slänten och ersätta med en fullhög mur. (Alltså mur hela vägen upp till altanen.) Men i samtal med fackman framkom det att den lösningen var inte optimal, eftersom vi inte kan gräva ut "bakom" muren (där står ju altanen). Terrasseringen fungerar inte heller, av samma anledningen, vår slänt är helt enkelt för smal.

          Så nu har vi två alternativa tankar på gång, som jag gärna vill bolla med er.
          1) Bygga ut altanen. Täcka slänten med duk och grus och gömma den under altanen.
          2) Stå ut med slänten och försöka odla något vackrare däri, eventuellt ersätta slipers med en lägre stödmur.

          Viktigast för oss, vi vill kunna göra detta själva! Och det ska inte ta hela semestern! Men kan man bygga ut en altan med bara 1-1,5 meter? Eller om vi kör på alt 2, vad rekommenderas vi plantera i slänten? Mina fingrar är "måttligt" gröna. Jag är gärna i trädgården, men har inte massvis med timmar över i veckan.

          Redigerat av kpar79: 27-06-2017, 13:45
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          LadyG
          Inlägg 21-06-2017, 12:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 260
          Medlem sedan:
          23-07-2005
          Medlem nr: 6 231



          Min första tanke blev att sätta ett par fina rhododendron som får breda ut sig och täcka slänten, eller någon annan vackert blommande buske som på det stora hela taget är nöjd med att vara i fred. Vet inte om det är något sådant du tänkt dig däremot, eller om du ville ha tips på blommor?



          --------------------
          "Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 12:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon