Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dodong rönn
          Mjärden
          Inlägg 10-08-2017, 23:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          Min syster berättade att hon för några år sedan lyckades få tag i en ullungrönn eller Dodong, som hon planterade i trädgården. Hon läste för mig hur en herre vid namn Tony Selius vid ett besök i Japan upptäckt detta träd och tagit med sig frön hem till Sverige och planterat någonstans i Halmstadstrakten. Han lyckades odla upp den i Sverige och den har sedan sålts till privatpersoner, varav min syster är en av de lyckliga innehavarna av denna rönn. Jag har inte sett den, men till hösten då den står i sin fulla prakt skall jag göra ett besök hos min syster för att betrakta underverket, skall bli intressant.
          Någon mer som innehar denna rönn ?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Huggorm
          Inlägg 13-08-2017, 19:25
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Enkelt att tipsa om Ullung-rönnar, dom är så nära det universella trädgårdsträdet man kan komma. Anspråkslöst, lagom stort, snabbväxande, lättskött, vackert lövverk, blomning, bär till fåglarna, höstfärger... Inte konstigt att dom blivit populära.
           
          Citera
          gräverogräver
          Inlägg 27-09-2017, 19:10
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          15-05-2016
          Medlem nr: 83 693



          CITAT (Huggorm @ 13-08-2017, 20:25) *
          Enkelt att tipsa om Ullung-rönnar, dom är så nära det universella trädgårdsträdet man kan komma. Anspråkslöst, lagom stort, snabbväxande, lättskött, vackert lövverk, blomning, bär till fåglarna, höstfärger... Inte konstigt att dom blivit populära.



          Satte en Ullungsrönn för två år sen, den har inte rört sig ur fläcken, uppåt alltså, stått stilla i sin utveckling den har fått både ordentligt med vatten och näring, men har nu flyttat den och gett den massa vatten och ny jord och ännu större grop, så får vi se om den börjar växa nästa vår.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 05:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon