Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Går det att spaljera ett familjepäronträd?
          elsah
          Inlägg 25-10-2017, 10:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          25-10-2017
          Medlem nr: 86 580



          Hej,
          Vi har planer på att sätta ett spaljerat plommonträd och ett spaljerat päronträd längs tomtgränsen. För pollineringens skulle tänker jag att det vore bra med ett familjepäronträd, men jag har aldrig sett att det går att köpa ett färdigspaljerat sådant. Är det möjligt att köpa ett svagväxande familjeträd och sedan spaljera det själv i en enkel form (typ liknande solfjäder), eller är det för sent då? I alla böcker om beskärning jag har står det bara hur man spaljerar utifrån en ettårsförädling/spön, inte om och hur man formar ett ungt träd till spaljéform. Någon med erfarenhet?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          elsah
          Inlägg 28-10-2017, 08:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          25-10-2017
          Medlem nr: 86 580



          Jag läste lite om ympning, verkar inte så svårt i teorin åtminstone. Ett par följdfrågor:
          - var får man tag på ympris när det är dags för det? Vi bor i Stockholm, och jag tycker Carola och Clara frijs verkar vara intressanta sorter. Tar handelsträdgårdarna hem det? Trädgårdsmässan?
          -jag såg ett spaljerat exemplar av Göteborgs diamant på rea på den lokala handelsträdgården, men jag tyckte det såg lite märkligt spaljerat ut(stämmer inte riktigt med någon av de spaljeformer som finns i boken) och "förvuxet". Skulle det kunna gå att "fixa till" det i vår och sedan ympa på det?

          Men det kanske är enklast att göra spljering själv från spö för att få det som jag vill, tar lite mer tid bara...

          Inte så bra bild, men så här så det ut:
          Bifogad fil  IMG_1021.JPG ( 42.31k ) Antal nedladdningar: 7


          Redigerat av elsah: 28-10-2017, 11:37
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 12:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon