Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Växtlampa, Hur länge
          Eris
          Inlägg 07-01-2018, 00:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          08-07-2017
          Medlem nr: 85 989



          Hallå, hallå och gott nytt år inklusive god fortsättning till alla ni som liksom jag är fascinerade av levande ting!
          Har en fråga angående växtljus. Har ett orkidéfönster och ett kaktusfönster vilka båda har hängande ljusrör enligt konstens alla regler.
          Det jag undrar är hur tidigt resp. Sent de behöver vara tända. Dessutom undrar jag, med tanke på att de får såpass mycket ljus på dagen(har tyvärr inte tillgång till övervintring så tyvärr är jag tvungen att ha dem hemma, ingen blomning alltså...Bör jag fortsätta att vattna och ge dem orkidénäring


          Med vänliga Hälsning,
          Nathalie



           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eris
          Inlägg 09-01-2018, 15:02
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          08-07-2017
          Medlem nr: 85 989



          Hej och tack för tipset!!!
          För tillfället har jag mina timers mellan sju och tio men det kanske är för länge. Hur tycker du att man bör sköta blommorna med tanke på att de får så pass mycket ljus? Bör jag vattna dem oftare än vid vintervila, och bör de få näringstillskott? Har 28 kaktusar som egentligen borde stå i 10 graders vintervila, men har tyvärr ingen möjlighet eller ställe att ha dem på med den miljön. Så jag har vattnat dem mer då de snabbt blir snustorra. Näringen har jag dock skitit i. Vad tycker du? Tacksam för svar.
          Med vänliga hälsningar
          Nathalie
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-11-2025, 04:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon