Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur lyckas man med rödbetor?
          Kee
          Inlägg 26-02-2018, 18:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 486
          Medlem sedan:
          28-10-2007
          Medlem nr: 13 014



          Hej

          Har hållit på med odling i många år och aldrig ansett mig vara en världsmästare på det, växterna sköter det mesta jobbet. Men jag brukar ofta få något ut av mina försök, även om jag ibland misslyckas.

          Men så sitter jag här nu med några av de första fröerna i jorden (chili) och funderar på hur jag ska göra för att lyckas med rödbetorna i år. Fråga expertisen kanske? Här är jag! smile.gif

          Jag har kunnat skörda både mycket potatis och sättlök, när jag bresått palsternacka har jag haft mer än jag orkat äta, men när jag försöker med rödbeta och morötter tar det tvärstopp! Jag får ingenting trots idoga försök på två olika platser. Har tom prövat höstsådd!

          Så hur gör man? Jag vill såklart odla på friland och jorden är ganska lerig och tung (zon 4ish). Jag har god tillgång på både stallgödsel och sand. Jag bor inte på platsen och kan bara besöka den på helgerna och då är det fullt upp med att stävja ogräset som ofta tar över. Rotsaker kan (ska?) man ju inte omplantera, så skola i drivbänk antar jag inte är rekommendabelt? Så därför undrar jag hur säkrar man en god skörd?

          Tips för framgång emottas även för morötter. wink.gif


          --------------------
          Balkongodlare och skogsträdgårdsidealist
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mjärden
          Inlägg 27-02-2018, 00:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          Morötter brukar inte vara några problem, brukar så i maj en sommar och en vintersort. Sen har jag den övertäckt med väv nästan hela sommaren och gör en kraftig gallring någon gång under sommaren när de kommit upp ordentligt. Förra året fick jag riklig skörd och de var supergoda. Vet inte vad som hände, men slutskörden i september hade drabbats av morotsfluga, så en hel del morötter fick kasseras eller stympas.

          Med rödbetor är det värre. Jag lyckas nästan aldrig, förra året pga att rådjuren betade av blasten, men flera år med dålig skörd. Ett år fick jag dock bra skörd, men då hade jag urinvattnat under sommaren och slutade med det några veckor före skörd. Jag tror att rödbetor inte vill ha för mager jord, iaf växte de bättre än på många år i min nya lott med bättre jord fram till rådjuren betade av dem. Ett år vattnade jag med växtvatten (klippte grönt i vatten, som fick dra) och det var inte så dumt, om det inte fick stå sålänge att vattnet surnade, vilket inte var så trevligt.

          Palsternackorna verkar trivas bättre under väv än utan, iaf under förra året.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-10-2025, 17:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon