Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Första vitlöksförsöket, Nybörjarfråga kring vitlöksodling
          MickeK
          Inlägg 08-08-2019, 19:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          13-04-2004
          Medlem nr: 3 253



          Mitt i julhandeln förra året köpte jag sättvitlök (eller vad man kallar de som rekommenderas att använda för plantering) o satte dem i jorden kring jul (södra Skåne). Satte sex och såg dem växa upp till fina blast. Nu mot slutet av juli började jag undra om det var dags, googlade o fick svaret att de ska skördas 'då blasten börjar vissna' vilket mina börjat göra.

          Resultatet på bilden. Blivit lökar men kanske inte riktigt så stora jag hade förväntat mig. Skulle jag låtit de stå längre? Hade de växt vidare med vissnande blast? Några är hyggligt stora o några väldans små?

          Nu har jag hängt upp dem att torka i mörkt förråd. De räcker nog inte så länge så det får väl bli 'köpelök' större delen av året.

          FRÅGA: Är mina lökar nu också att rekommendera som 'sättlök'? Spelar det någon roll om jag tar de minsta? När är det lämpligast att sätta dem för skörd nästa år? För det är väl för sent att få fram nya nu
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  DSC02624.jpg ( 807.58k ) Antal nedladdningar: 41
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mjärden
          Inlägg 10-08-2019, 00:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          Jag har satt nya vitlöksklyftor varje år och aldrig testat att ta utsäde från egen odling. Förra året blev usel skörd även fast utsädet var sättlök från Blomsterlandet, så de hade inte dugit till sättlök i vilket fall som helst. När det var dags att sätta vitlök i oktober 2018 tyckte jag att priset var väl högt för "riktig" sättlök, så jag köpte två st ekologiska lökar på ICA. Det har växt på bra och har även bildat små runda bollar längst upp med frön, Går de att äta, de luktar iaf vitlök ?
          ps jag brukar alltid täcka över mina planterade vitlökar med torkade blomstjälkar för att skydde dem under vintern. Det får sen ligga kvar och lökarna växer igenom övertäckningen och hindrar ogräs att växa upp.


          ps. Jag har inte skördat mer än en planta än, så det kanske är dags att ta upp dem nu och hänga dem på tork på balkongen.

          Redigerat av Mjärden: 10-08-2019, 00:08
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 22:01
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon