Medlem
Antal inlägg: 16
Medlem sedan: 18-03-2020
Medlem nr: 90 782
Förra året när vi köpte vårt hus lät vi proffs beskär vårt gamla bigarråträd som inte såg ut att ha blivit beskuret på länge. De beskar ganska mkt och trädet har skjutit mkt vattenskott. Jag borde nog tagit bort många på en gång men vi hade inte läst på så mkt kring beskärning då.
Frågan är hur mkt vi tar i år? Har läst både att man ska ta borta alla vattenskott och att man tar kanske 25% i taget. Ska någon av de låga grenarna bort och istället spara vattenskott ovanför?
Medlem
Antal inlägg: 16
Medlem sedan: 18-03-2020
Medlem nr: 90 782
Ah, mkt intressant! Ja det är klart de vill ha jobb. Håller helt med om de vattenskott som växer inåt! Men i övrigt är det väldigt mkt vattenskott överallt där det blivit beskuret. Ska alla som inte växer inåt eller i kors lämnas kvar?