Medlem
Antal inlägg: 10
Medlem sedan: 13-07-2017
Medlem nr: 86 032
hej För 4 år sedan rullade vi ut gräsmatta och nu växer denna upp underifrån. Har ställt upp pallkragar förra sommaren och nu sprider sig denna växt och letar sig upp på sidor och upp genom markduken. Jag har grävt djupt och plockat bort alla knölar och rötter och har även sparat lite i en kruka för att se vad det blir. Växten påminner om en fredskalla och har knölar längst ner på roten. Har googlat i timmar och förstår inte vad det är, snälla hjälp mig !
Jag har googlat järnet och det som stämmer bäst är arum/ munkhätta. En ovanlig växt men är inte förvånad. Tog över trädgården efter min pappa som provade att odla många olika saker.
Nu gjorde jag en identifiering med ditt förslag och fick det som svar. Men också flera andra förslag förstås. - Fläckig munkhätta - en tistel? - segerlök - ängssyra - ormtunga