Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tät botten eller öppen jord i pallkragen?, Markduk eller inte markduk?
          Klinus
          Inlägg 20-01-2019, 13:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          17-09-2018
          Medlem nr: 88 226



          Tänkte sätta ihop en liten köksträdgård på sommarstugan i vår av några pallkragar. Platsen jag tänkte ställa dem på har inte varit särskilt omhändertagen på ett bra tag utan det är mest högt gräs, sly, lite iris och en massa lupiner. Och ett rönnsumakbuskage som ska klippas/grävas bort. Jag har läst runt en del och det verkar rätt splittrat om man ska täcka botten eller inte. Man vill ju gärna ha in daggmaskar och organismer som gör jorden bättre, men hur jobbigt kommer det bli med allt ogräs? Tar sig lupinerna tex igenom ett två pallkragar högt skikt med jord?
          Om man ska täcka, vissa verkar föredra kartong som multnar bort, och andra verkar förespråka markduk, vilket är att föredra?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mjärden
          Inlägg 01-04-2022, 23:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          Min son har en uteplats till sin lgh och han tänkte starta odling i liten skala i en liten pallkrage. Jag skall hjälpa honom med jord utblandad med odlingsjord. I botten har jag tänkt lägga tidningar, men är lite osäker på hur mycket jag skall vika ihop dem, det kanske räcker med några sidor tjockt lager för att kväva gräset, men ändå släppa igenom fukt underifrån.
          Frågan är dock var jag skall sätta pallkragen, det är en liten uteplats på 2x5 m och utanför i ena kanten står ett stort träd som skuggar. Bäst vore att sätta pallkragen i hörnet vid trädet, men frågan är hur mycket vatten det suger underifrån. Lutar åt att jag sätter den där. då den är minst i vägen.
          Säkrast är nog att fråga bostadsbolaget om det är OK att ha en pallkrage på uteplatsen.
          Edit fick rådet att inte lägga för tunt med tidningspapper. Jag hade tänkt 8 sidor tjockt eller måste det vara det dubbla ?

          Redigerat av Mjärden: 04-04-2022, 14:55
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-09-2025, 05:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon