Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Plank, hur ska det vara?
          LoLi
          Inlägg 09-02-2005, 11:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          09-02-2005
          Medlem nr: 4 976



          Hej

          Vår tomt ligger angränsande till parkområde. Eftersom vi gärna ville ha en syrénhäck - så satte vi en syrénhäck. Den är nu två år och kommer upp fint.

          Vårt problem är att vi har intrång på tomten (ungar) som stjäl potatis (!?). De gräver alltså upp den potatis vi satt. Detta har nu hänt två somrar i rad, och vi har tröttnat.

          En lösning är att sätta upp ett plank, men hur ska det se ut. Jag har hört att det inte får vara tätt, då finns risk för att det blir vindvirvlar bakom planket. Men i vårt närområde har flera låtit sätta upp fina höga plank som är täta. Det är fackfolk som sätter upp planken. Hur ska jag tolka detta. Är det kanske bara en modefluga med täta plank?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          mulle
          Inlägg 09-02-2005, 12:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 629
          Medlem sedan:
          13-07-2004
          Medlem nr: 4 069



          Om planket är högt (2 meter) och saknar springor finns det risk för att hårda vindar fäller det. Dessutom "faller" vinden ner med ett pladask på andra sidan och kan skada känsliga växter där. För att undvika det här ska man alltså sila vinden.
          Vi byggde plank för ett år sedan och mellanrummen mellan bräderna är ca 1/2 cm. Det var OK i somras men efter stormen 23/12 lutade hela eländet....!!!
          Det visade sig att planket hade varit för tätt i förhållande till de billiga armeringsfästena och bultarna som vi hade använt.
          Mitt råd är alltså att ni satsar på ordentliga bultar och fästen och hellre gör för breda springor än för smala om läget är utsatt för stormar!
          Mulle
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 13:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon