Detta är ganska vanligt förekommande vid stränga vintrar då harar har lite att äta. Jag har sett det flera gånger på många olika landskapsväxter som slån, hagtorn, rönnbär m.m. och alltid har dessa växter kunnat läka denna skada.
Även om skadan ser hemsk ut nu så gnager djuren sällan så djupt att de skadar det för trädet livsnödvändiga kambiet som ligger strax under barken. Det kan vara svårt att själv avgöra hur ytlig skadan är. Du kan täcka över skadan med svart plast från en vanlig sopsäck så att det inte torkar ut fullständigt. Kontrollera stammen under plasten emellanåt.
Framför allt tycker jag du ska ha tålamod att låta trädet stå tills växtligheten i trädet kommer igång och du ser om skadan läker. Det är onödigt att göra något förhastat och skulle det vara så att trädet dör så har du inte ryckt upp det utan att veta om det klarade sig eller inte.
Det du förmodligen har hört talas om är bryggympning, men det är ett svårt ingrepp som enbart en erfaren och ympskicklig person bör utföra annarts är risken att man tillfogar stammen mer skada än nytta.
--------------------
|