Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur länge ska man skydda sina rabatter?, mot vårsolen
          Eva Swahn
          Inlägg 19-03-2003, 11:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 752
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 300



          Jag har just haft en intensiv jobbperiod. Suttit med korrektur dygnet runt de senaste dagarna och svurit över att sådana perioder krockar med underbara vårdagar. Grrr! Men nu har jag en paus för tryckeriet jobbar i stället, och naturligtvis är det kallt och molnigt idag! Grrr!

          När jag nu på morgonen gick runt och kollade mina grannars trädgårdsflit upptäckte jag att alla redan har plockar bort sitt granris som har skyddat rabatterna. Va!? Ska man göra det redan? Är det inte just mot den intensiva vårsolen man ska skydda växterna?

          Mitt granris ligger kvar. Lite bekvämt är det med - då "skiten inte syns" och snyggt granris döljer bra. Men hur länge ska man skydda sina rabatter? Blir mina blommor försenade om riset ligger kvar länge? Är det jag som är förståndig eller mina grannar?


          --------------------
          Eva i zon I
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Almdalen
          Inlägg 19-03-2003, 19:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 766
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 108



          Jag tog bort riset i helgen, tyckte att det såg gräsligt ut. När nu lökväxterna kommer upp klarar de säkert en köldknäpp här i skåne. Jag håller till vid Ringsjön och mina grannar klippte gräset i lördags, kanske lite tidigt för min del, men det närmar sig!!!! smile.gif

          Ingegerd
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 01:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon