Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Orkidéer, har köpt min första
          Magdis
          Inlägg 19-03-2005, 22:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          Den heter Phalaenopsis och är jättefin tycker jag. Jag vet dock ingenting alls om orkidéer och hur de ska skötas. Den kom i en genomskinlig kruka, betyder det att den vill ha ljus på rötterna? Det står på den medföljande lappen med skötselråd "fertilize a little every month". Hur i friden gör man det då? Om den här orkidén överlever den första månaden hos mig ska jag rita kors i taket.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 19-03-2005, 22:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Just phalaenopsis är mycket lättskött bara doppa ner rotklumpen i ljummet vatten (gärna regnvatten) med 1-2veckors mellanrum. Se till så inget vatten hamnar i bladrosetten. Låt vattnet rinna av och ställ tillbaka i krukan, det ska inte stå något vatten i krukan, växten vill torka upp mellan vattningarna.

          Man kan blanda lite svag blomnäring i vattnet med jämna mellanrum själv brukar jag ofta glömma bort det där med näringen och konstigt nog skjuter de ändå nya blomstänglar.

          När blommorna vissnat klipper man INTE bort stängeln ofta kommer det nya knoppar på samma stängel, skulle den torka helt kan man dock klippa bort den.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 09:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon