Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Krukros..., Hur sköta?
          katarina76
          Inlägg 05-04-2005, 15:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 61
          Medlem sedan:
          05-10-2004
          Medlem nr: 4 584



          Någon som har tips på hur man sköter en krukros?
          Köpte två stycken till mina äldsta döttrar på allahjärtans dag, den ena dog tyvärr under februarilovet (då vi var borta) men den andra överlevde, och värkar komma igen ordentligt.rolleyes.gif Har köpt en ny till den dottern vars ros dog, vore glad om jag lyckades hålla liv i dem nu. sad.gif Så hur gör man? Stod att man skall vattna dem varje dag, men blir inte rötterna väldigt ytliga då? Kankse en självvattnande kruka kan vara något, och skall man beskära dem något, den som var halv död innan är väldigt gles ned till, men fin i topparna= dvs de nya skotten? Någon som har ett bra råd att komma med? wink.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 06-04-2005, 10:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Det är spännande med krukrosor! Mest spännande att se hur länge jag lyckas hålla liv i dem rolleyes.gif .

          Det finns så många fantastiskt vackra små krukrosor, och svårt att hålla fingrarna borta och plånboken stängd.


          Om jag låter dem torka ut det minsta, så dör de, helt eller delvis. Så jag "dränker" dem också. Och så plantera ut så fort jag kan.

          Förra året så levde fortfarande min "kärleksros" - en vacker mörkröd liten "dvärg" som jag fick av Hjärtevän ett nyår förra seklet, och sedan satte ut när det blev vår. Medan en annan rosa variant, också från Hjärtevän, var stendöd - men i augusti blommade den! Den var inte stendöd, bara skendöd.

          Denna vinter/ vårvinter, försöker jag hålla liv i en gul krukros som jag fått av svärmor, och en röd som jag fick av pappas bror när jag fyllde år. *kämpar tappert* Det går nog.
          Den gula har jag inne i vardagsrummet, och den röda i ett svalt "uthus med fönster". Båda växer.

          En underbart vacker orange sort som jag köpte i höstas har jag tagit död på däremot. Hade den inne på mitt rum, och det ville den inte vara med om hela långa hösten.


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 00:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon