Gäster
Antal inlägg: 1 824
Medlem sedan: 11-03-2005
Medlem nr: 5 152
En rolig sällskapslek för "större barn ", dvs vuxna, som känner varandra bra är att en lämnar gruppen, medan de andra bestämmer vem man ska tala om när han/hon återkommer. En i gruppen utses alltså som "objekt" Personen som gått ut vet ju inte vem det gäller och ska med hjälp av frågor lista ut vem man talar om. Men här gäller inte vilka frågor som helst inte:
* om den här personen var ett väder, vilket väder skulle det vara? *om denna personen var en bilmodell, vilken skulle det vara? * djur *plats i världen (bara att hitta på egna liknande frågor)
Leken är ganska lätt och funderar förbluffande bra!! jag beskrev en kvinna en gång, som en röd volvo kombi och hon blev helt förbluffad eftersom hon hade en gammal röd volvo 145 (som jag inte hade en aning om!!) Prova gärna själva !
Så nu kommer frågan: Vilket djur skulle du själv beskriva dej som?
--------------------
kolla gärna www.turbokrull.net hjärndöd men gratis humor =)
Medlem
Antal inlägg: 330
Medlem sedan: 14-03-2005
Medlem nr: 5 168
När jag gick i skolan 7-9 gjorde vi samma lek o dom andra i klassen sa att jag var en GNU! Det var ganska roligt idag om man ska tänka efter Men idag om jag ska beskriva mig själv skulle jag nog vara en varg